The Sudler Cup


Bethann Adams & Louis C. Bean, Co-Chairs


An International Award Recognizing Middle School Concert Bands
of Outstanding Musical Excellence


Sponsored by
Louis and Virginia Sudler


Administered by
The John Philip Sousa Foundation


Purpose


To identify, recognize and honor junior high school and middle school concert band programs that have demonstrated particularly significant high standards of excellence in concert activities over a period of several years.


Procedure


Nominations will be received from any source and at any time by the Sousa Foundation. The nominations will be evaluated by the selection committee established by the Sousa Foundation.

The Selection Committee is composed of successful public school and university band directors who are experienced educators at this level.

There are no specific number of schools honored each year. Nominations may be received at any time, but the actual selection is made annually in December. Bands that are approved to receive the award will be notified by the executive committee of the Sousa Foundation.

Nomination forms may be obtained by writing or click the link below:


Applications from Texas go to Bethann Adams - 2711 Grants Lake Blvd. #61, Sugar Land, TX 77479


Applications from all other states go to Louis C. Bean – 43481 Orson Street, South Riding, VA 20152



Bands nominated for the award will be asked to submit materials for evaluation purposes. These should include:


1. Concert programs covering the previous three or more years.

2. A recording from the previous year which should include a quickstep type march and at least two other works for band in contrasting styles.

3. Photographs of the band director and concert band. 

4. Press clippings or copies of press clippings. 

5. Solo/ ensemble participation and/ or honor band programs showing participation.

6. Written recommendations from three or more band conductors of recognized national reputation who have heard the band perform recently.

7. An information form to be filled out by the conductor for use by the selection committee.


The Award


Bands receiving The Sudler Cup will receive a beautiful silver cup with the name of the band director and school engraved on the base. The cup is approximately 12 inches in height and mounted on a handsome wood base.

The Sudler Cup will be presented to the director. An engraved plaque will be presented to the school and each member of the current concert band will received an attractive individualized diploma.


Criteria


The band must have achieved and maintained a high standard of literature in the concert area over a period of several years.

The concert band will have placed itself in situations where there has been opportunity for evaluation by qualified persons or has been rated "superior" at state, regional, or national levels in concert activities.

The band should have performed at regional, state, national, and professional meetings of significance. These can include but are not limited to state music conventions, regional or national MENC meetings, and state or national band association conventions.

The director must have been incumbent in his/her position for at least seven years, including the current year.

A number of the students in the band should have participated in district and all-state honor bands or similar all-area groups.

The total program of music should exemplify what is considered a sound viable, music education program for this level of endeavor.


Administration


The award is administered by the John Philip Sousa Foundation and implemented by its executive committee.


Sudler Cup Recipients


Year
Recipient
School
City
1985
 Dan Black
Morehead Junior High School
El Paso, Texas
1985
 Patricia Garren
Asheville Junior High School
Asheville, N. Carolina
1985
Barbara Prentice
Gunn Junior High School
Arlington, Texas
1985
 David Reul
Oconomowoc Junior High School
Oconomowoc, Wisconsin
1986
W. Edward Davis
Adamson Junior High School
Rex, Georgia
1986
 Frank Howe
Adamson Junior High School
Lakeland, Florida
1987
 Ron Biffle
Morrow Junior High School
Morrow, Georgia
1988
Georgene Davis
Scottsbluff Junior High School
Scottsbluff, Nebraska
1989
Marion West
Richardson North Junior High School
Richardson, Texas
1989
Ben Walker
David Crockett Junior High School
Odessa, Texas
1990
Cheryl Floyd
Murchison Middle School
Austin,Texas
1991
Richard Sanger
Thoreau Intermediate School
Vienna, Virginia
1991
Tye Ann Payne
Westwood Junior High School
Dallas, Texas
1992
Wade McDonald
McAdams Junior High School
Dickinson, Texas
1992
Carol Walther
William Adams Junior High
Alice, Texas
1993
Boniface Leon
Highlands Intermediate School
Pearl City, Hawaii
1993
Bobby Brown
Hodges Bend Middle School
Houston, Texas
1994
Benjamin Davis
DeSoto West Middle School
DeSoto, Texas
1994
Michael Tucker
Pittman Middle School
Hueytown, Alabama
1995
Jim Phillips
Prairie Middle School
Hutchinson, Kansas
1995
Noreen Linneman
Herndon Middle School 
Herndon, Virginia
1997
Cindy Bulloch
Nimitz Junior High School
Odessa, Texas
1997
Linda Gammon
Robinson Middle School
Fairfax, Virginia
1997
John Benzer
Griffin Middle School
The Colony, Texas
1999
 Greg Dick 
Space Center Intermediate School
Houston, Texas
1999
J.D. Anderson
Longfellow Middle School
Falls Church, Virginia
2000
David Woodard
Irmo Middle School
Irmo, South Carolina
2001
Diane Gorzycki
Bailey Middle School
Austin, Texas
2001
Dan Kosko
Frost Middle School
Fairfax, Virginia
2001
Lou Bean
Lake Braddock Middle School
Burke, Virginia
2002
Bethann Adams
First Colony Middle School
Sugar Land,Texas
2003
Marcia Zofutto
Coyle Middle School
Rowlett, Texas
2003
Betty Biershenk-Pierce
Grisham Middle School
Round Rock, Texas
2004
Cindy Lansford
North Ridge Middle School
North Richland Hills, Texas
2004
Ruben Garcia
Holub Middle School
Houston, Texas
2005
Joan Green
L.J. Alemann Middle School
Lafayette, Louisiana
2005
Kyle Steffens
Cooper Middle School
McLean, Virginia
2006
 Chip De Stefano
McKracken Middle School
Skokie, Illinois
2007
Manuel San Luis
Cedar Park Middle School
Cedar Park,Texas
2008
Greg Countryman
Fort Settlement Middle School
Sugar Land,Texas
2010
Robert Herrings
Artie Henry Middle School
Cedar Park, Texas
2010
Jackie Fullerton
Forbes Middle School
Georgetown, Texas
2010
Donald McCandless
Space Center Intermediate School
Houston, Texas
2011
Rory Davis
Cinco Ranch Junior High School
Katy, Texas
2011
Heath Wolf
Farmington Junior High School
Farmington, Utah
2011
Mark Gurgel
Kealing Middle School
Austin, Texas
2011
W. Everett McCann
Fort Clarke Middle School
Gainesville, Florida  
2012
Susan Glover
West Ridge Middle School
Austin, Texas
2012
Kim Bain
Pizitz Middle School
Vestavia Hills, Alabama
2013
David Puckett
Indian Springs Middle School
Keller, Texas
2014
Jason Tucker
Rice Middle School
Plano, Texas
2016
Ben Katz
Clark Middle School
Frisco, Texas
2017
Amy Allison
Canyon Ridge Middle School
Austin, Texas
2017
Gary Williams
Cockrill Middle School
McKinney, Texas
2017
Matt Koperniak
Riverwatch Middle School
Suwanee, Georgia
2017
Chris Meredith
Shadow Ridge Middle School
Flower Mound, Texas
2018
Nathaniel Neugent
TA Howard Middle School
Mansfield, Texas
2019
Corey Graves
Roma Middle School
Roma, Texas
2019
Rylon Guidry
Arbor Creek Middle School
Carrollton, Texas